RLR20C12R0GRRE5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C12R0GRRE5
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Resistance :
12Ohms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
11.43mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
3.51mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR20C12R0GRRE5
Vishay / Dale RLR20C12R0GRRE5
Through Hole 12Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,