RLR20C12R0GRB14
Mfr.Part #
RLR20C12R0GRB14
Description
RES 12 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Width :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Non-RoHS Compliant
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Power Rating :
500mW
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
12Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR20C12R0GRB14
Vishay / Dale RLR20C12R0GRB14
Through Hole 12Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,