RLR20C1152FRB14
Mfr.Part #
RLR20C1152FRB14
Description
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
11.5kOhms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Width :
3.51mm
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Bulk
Diameter :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C1152FRB14
Vishay / Dale RLR20C1152FRB14
Through Hole 11.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,