RLR20C1101FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C1101FRRE5
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Resistance :
1.1kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
11.43mm
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR20C1101FRRE5
Vishay / Dale RLR20C1101FRRE5
Through Hole 1.1kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,