RLR20C1100FRRE8
Mfr.Part #
RLR20C1100FRRE8
Description
RES 110 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
11.43mm
Mount :
Through Hole
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
110Ohms
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C1100FRRE8
Vishay / Dale RLR20C1100FRRE8
Through Hole 110Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,