RLR20C1000GPB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C1000GPB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Diameter :
3.51mm
Termination :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
11.43mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Supplier Device Package :
Failure Rate :
P (0.1%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Resistance :
100Ohms
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Package / Case :
Datasheets
RLR20C1000GPB14
Vishay / Dale RLR20C1000GPB14
Through Hole 100Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,