RLR20C1000FRRE511
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C1000FRRE511
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Length :
11.43mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
34 Weeks
Resistance :
100Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Datasheets
RLR20C1000FRRE511
Vishay / Dale RLR20C1000FRRE511
Through Hole 100Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,