RLR20C1000FRB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C1000FRB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Termination :
Lead Diameter :
810 μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
100Ohms
Width :
3.51mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Package / Case :
Length :
11.43mm
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
500mW
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR20C1000FRB14
Vishay / Dale RLR20C1000FRB14
Through Hole 100Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,