RLR07C9762FSR36
Mfr.Part #
RLR07C9762FSR36
Description
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
97.6kOhms
Width :
2.29mm
Length :
6.35mm
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR07C9762FSR36
Vishay / Dale RLR07C9762FSR36
Through Hole 97.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,