RLR07C93R1FSR36
Mfr.Part #
RLR07C93R1FSR36
Description
RES 93.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
2
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
S (0.001%)
Construction :
Tubular
Axial
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistance :
93.1Ohm
Datasheets
RLR07C93R1FSR36
Vishay / Dale RLR07C93R1FSR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 93.1Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,