RLR07C90R9FSR36
Mfr.Part #
RLR07C90R9FSR36
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
90.9Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C90R9FSR36
Vishay / Dale RLR07C90R9FSR36
Through Hole 90.9Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,