RLR07C8870FSR3623
Mfr.Part #
RLR07C8870FSR3623
Description
RES 887 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
2.29mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
250mW
Resistance :
887Ohms
Mount :
Through Hole
Not Applicable
Length :
7.62mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C8870FSR3623
Vishay / Dale RLR07C8870FSR3623
Through Hole 887Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,