RLR07C8661FPR36
Mfr.Part #
RLR07C8661FPR36
Description
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
8.66kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military, Moisture Resistant, Weldable
Width :
2.29mm
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C8661FPR36
Vishay / Dale RLR07C8661FPR36
Through Hole 8.66kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,