RLR07C7802FSB14
Mfr.Part #
RLR07C7802FSB14
Description
RES 78K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Resistance :
78kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Length :
7.62mm
Width :
2.29mm
Diameter :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR07C7802FSB14
Vishay / Dale RLR07C7802FSB14
Through Hole 78kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,