RLR07C75R0FMRE6
Mfr.Part #
RLR07C75R0FMRE6
Description
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
75Ohms
Supplier Device Package :
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
M (1%)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Width :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR07C75R0FMRE6
Vishay / Dale RLR07C75R0FMRE6
Through Hole 75Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,