RLR07C7503GRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C7503GRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±2%
Technology :
Thick Film
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.250 L (2.29mm x 6.35mm)
Resistance :
750 kOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Packaging :
Reel
Supplier Device Package :
Axial
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Film
Series :
GWCR
TT Electronics
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Product Type :
Thick Film Resistors
Failure Rate :
R (0.01%)
Other Names :
RLR07C7503GRRSL-MIL
Datasheets
RLR07C7503GRRSL
Vishay / Dale RLR07C7503GRRSL
750 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,