RLR07C7502FRRE5
Mfr.Part #
RLR07C7502FRRE5
Description
RES 75K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
75kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Published :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C7502FRRE5
Vishay / Dale RLR07C7502FRRE5
Through Hole 75kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,