RLR07C71R5FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C71R5FSRE8
Description
RES 71.5 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
71.5Ohms
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C71R5FSRE8
Vishay / Dale RLR07C71R5FSRE8
Through Hole 71.5Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,