RLR07C6R81FMRE8
Mfr.Part #
RLR07C6R81FMRE8
Description
RES 6.81 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Resistance :
6.81Ohms
Failure Rate :
M (1%)
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR07C6R81FMRE8
Vishay / Dale RLR07C6R81FMRE8
Through Hole 6.81Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,