RLR07C6R20GMRE5
Mfr.Part #
RLR07C6R20GMRE5
Description
RES 6.2 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
7.62mm
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
6.2Ohms
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Published :
Datasheets
RLR07C6R20GMRE5
Vishay / Dale RLR07C6R20GMRE5
Through Hole 6.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,