RLR07C6981FSRE723
Mfr.Part #
RLR07C6981FSRE723
Description
RES 6.98K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
6.98kOhms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C6981FSRE723
Vishay / Dale RLR07C6981FSRE723
Through Hole 6.98kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,