RLR07C6651FSB1423
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C6651FSB1423
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Resistance :
6.65kOhms
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.29mm
Package / Case :
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Termination :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C6651FSB1423
Vishay / Dale RLR07C6651FSB1423
Through Hole 6.65kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,