RLR07C6201GRR3623
Mfr.Part #
RLR07C6201GRR3623
Description
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
6.2kOhms
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
7.62mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C6201GRR3623
Vishay / Dale RLR07C6201GRR3623
Through Hole 6.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,