RLR07C6201GRB1423
Mfr.Part #
RLR07C6201GRB1423
Description
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
6.2kOhms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
7.62mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Width :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR07C6201GRB1423
Vishay / Dale RLR07C6201GRB1423
Through Hole 6.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,