RLR07C6201GMRE5
Mfr.Part #
RLR07C6201GMRE5
Description
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
6.2kOhms
Failure Rate :
M (1%)
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
2.29mm
Length :
7.62mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RLR07C6201GMRE5
Vishay / Dale RLR07C6201GMRE5
Through Hole 6.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,