RLR07C5R62FMRSL
Mfr.Part #
RLR07C5R62FMRSL
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
5.62Ohms
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
M (1%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RLR07C5R62FMRSL
Vishay / Dale RLR07C5R62FMRSL
5.62Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,