RLR07C5R60GMRE5
Mfr.Part #
RLR07C5R60GMRE5
Description
RES 5.6 OHM 2% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Termination :
Axial
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
M (1%)
Resistance :
5.6Ohms
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
7.62mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR07C5R60GMRE5
Vishay / Dale RLR07C5R60GMRE5
Through Hole 5.6Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,