RLR07C59R0FSRE523
Mfr.Part #
RLR07C59R0FSRE523
Description
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL
Length :
7.62mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Resistance :
59Ohms
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C59R0FSRE523
Vishay / Dale RLR07C59R0FSRE523
Through Hole 59Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,