RLR07C5903FSRE523
Mfr.Part #
RLR07C5903FSRE523
Description
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
590kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C5903FSRE523
Vishay / Dale RLR07C5903FSRE523
Through Hole 590kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,