RLR07C56R0GSRE6
Mfr.Part #
RLR07C56R0GSRE6
Description
RES 56 OHM 2% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Termination :
Published :
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
56Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
7.62mm
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C56R0GSRE6
Vishay / Dale RLR07C56R0GSRE6
Through Hole 56Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,