RLR07C56R0GRBSL
Mfr.Part #
RLR07C56R0GRBSL
Description
RES 56 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
56Ohms
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Width :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Length :
6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR07C56R0GRBSL
Vishay / Dale RLR07C56R0GRBSL
56Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,