RLR07C5603GSR3623
Mfr.Part #
RLR07C5603GSR3623
Description
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Width :
2.29mm
Resistance :
560kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C5603GSR3623
Vishay / Dale RLR07C5603GSR3623
Through Hole 560kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,