RLR07C5601GMRE6
Mfr.Part #
RLR07C5601GMRE6
Description
RES 5.6K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Length :
7.62mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
M (1%)
Resistance :
5.6kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
250mW
Termination :
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
2.29mm
Published :
Datasheets
RLR07C5601GMRE6
Vishay / Dale RLR07C5601GMRE6
Through Hole 5.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,