RLR07C5600GMRE8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C5600GMRE8
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 560 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
M (1%)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
560Ohms
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.62mm
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Datasheets
RLR07C5600GMRE8
Vishay / Dale RLR07C5600GMRE8
Through Hole 560Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,