RLR07C5600GMRE7
Mfr.Part #
RLR07C5600GMRE7
Description
RES 560 OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance :
560Ohms
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
M (1%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
7.62mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C5600GMRE7
Vishay / Dale RLR07C5600GMRE7
Through Hole 560Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,