RLR07C54R9FSRE6
Mfr.Part #
RLR07C54R9FSRE6
Description
RES 54.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
6.35mm
Resistance :
54.9Ohms
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.29mm
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C54R9FSRE6
Vishay / Dale RLR07C54R9FSRE6
Through Hole 54.9Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,