RLR07C5302GSRE8
Mfr.Part #
RLR07C5302GSRE8
Description
RES 53K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
2
Length :
7.62mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Resistance :
53kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR07C5302GSRE8
Vishay / Dale RLR07C5302GSRE8
Through Hole 53kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,