RLR07C5231FSRE623
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C5231FSRE623
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Composition :
Metal Film
Resistance :
5.23kOhms
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR07C5231FSRE623
Vishay / Dale RLR07C5231FSRE623
Through Hole 5.23kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,