RLR07C5230FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C5230FSRE8
Description
RES 523 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Resistance :
523Ohms
Length :
7.62mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR07C5230FSRE8
Vishay / Dale RLR07C5230FSRE8
Through Hole 523Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,