RLR07C5230FSRE623
Mfr.Part #
RLR07C5230FSRE623
Description
RES 523 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
523Ohms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Datasheets
RLR07C5230FSRE623
Vishay / Dale RLR07C5230FSRE623
Through Hole 523Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,