RLR07C5112FPB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C5112FPB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Failure Rate :
P (0.1%)
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
51.1kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Composition :
Metal Film
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Datasheets
RLR07C5112FPB14
Vishay / Dale RLR07C5112FPB14
Through Hole 51.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,