RLR07C5110FSK36
Mfr.Part #
RLR07C5110FSK36
Description
RES 511 OHM 1% 1/4W AXIAL
Axial
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
7.62mm
Resistance :
511Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C5110FSK36
Vishay / Dale RLR07C5110FSK36
Through Hole 511Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,