RLR07C5101GSBSL
Mfr.Part #
RLR07C5101GSBSL
Description
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contains Lead
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
5.1kOhms
Width :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RLR07C5101GSBSL
Vishay / Dale RLR07C5101GSBSL
Through Hole 5.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,