RLR07C4994FRRE6
Mfr.Part #
RLR07C4994FRRE6
Description
RES 4.99M OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
Resistance :
4.99MOhms
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Published :
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
32 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C4994FRRE6
Vishay / Dale RLR07C4994FRRE6
Through Hole 4.99MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,