RLR07C4993GSRE8
Mfr.Part #
RLR07C4993GSRE8
Description
RES 499K OHM 2% 1/4W AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
499kOhms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.62mm
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C4993GSRE8
Vishay / Dale RLR07C4993GSRE8
Through Hole 499kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,