RLR07C4992FSRE6
Mfr.Part #
RLR07C4992FSRE6
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Resistance :
49.9kOhms
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
2.29mm
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
6.35mm
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RLR07C4992FSRE6
Vishay / Dale RLR07C4992FSRE6
Through Hole 49.9kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,