RLR07C4991FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C4991FSRE8
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.29mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
7.62mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
4.99kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C4991FSRE8
Vishay / Dale RLR07C4991FSRE8
Through Hole 4.99kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,