RLR07C48R7FSR36
Mfr.Part #
RLR07C48R7FSR36
Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Width :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
48.7Ohms
Datasheets
RLR07C48R7FSR36
Vishay / Dale RLR07C48R7FSR36
48.7Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,