RLR07C4872FSRE823
Mfr.Part #
RLR07C4872FSRE823
Description
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
7.62mm
Resistance :
48.7kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR07C4872FSRE823
Vishay / Dale RLR07C4872FSRE823
Through Hole 48.7kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,