RLR07C4701GSRE723
Mfr.Part #
RLR07C4701GSRE723
Description
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Length :
7.62mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
Resistance :
4.7kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RLR07C4701GSRE723
Vishay / Dale RLR07C4701GSRE723
Through Hole 4.7kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,